Vůně středověkých bylin v naší školce: Vaříme sirup podle Kazi
V naší školce se děti vydaly po stopách starých pověstí a proměnily se v malé bylinkáře. Inspiroval je příběh o Kazi, moudré ženě, která znala tajemství léčivých bylin. S nadšením se pustily do výroby rýmovníkového sirupu – lahodného a zdraví prospěšného nápoje, který se stal nejen chutným zpestřením dne, ale také cennou lekcí o přírodě a tradicích.
Cesta za tajemstvím bylin
Děti nejprve vyrazily na malou výpravu do okolí školky, kde pečlivě sbíraly čerstvé lístky rýmovníku. Naučily se bylinky poznávat, správně s nimi zacházet a rozvíjely při tom i svou jemnou motoriku.
Vaření s láskou a péčí
Nasbírané lístky děti důkladně omyly a nakrájely. Poté je smíchaly s plátky citronu a pomeranče a vše zalily horkou vodou. Směs nechaly louhovat, aby se do nálevu uvolnily všechny cenné látky a vůně. Následně přidaly cukr a za stálého míchání vařily, dokud sirup nezhoustl a nezískal krásnou barvu.
Sladká odměna za snahu
Když byl sirup hotový, děti ho přecedily a s radostí plnily do skleniček. Každý malý bylinkář si domů odnesl svou vlastní lahvičku rýmovníkového sirupu, která mu bude připomínat společné dobrodružství i to, co se naučil o přírodě a jejích pokladech.
Lekce o přírodě a tradicích
Výroba rýmovníkového sirupu byla nejen zábavná, ale i poučná. Děti zjistily, že příroda nám nabízí mnoho darů, které mohou prospívat našemu zdraví, a že moudrost našich předků má stále své místo v dnešním světě. Společně jsme si připomněli, jak důležité je žít v souladu s přírodou a vážit si jejích darů.